Cynowanie karoserii w aucie to proces, któremu często poddaje się pojazdy w warsztatach blacharsko-lakierniczych. Cynowanie nazywane również ołowiowaniem karoserii wykonuje się, aby naprawić ubytki w powłoce lakierniczej samochodu.
Główną zaletą tej techniki jest jej niebywała trwałość – antykorozyjne właściwości cyny sprawiają, że naniesienie jej na uszkodzony fragment karoserii, powinno zabezpieczyć auto, aż do momentu jego zezłomowania, a więc dożywotnio. Ponadto cyna powoduje, że po uderzeniu element jedynie odkształca się, a nie pęka. Dzięki temu niewielkie uszkodzenia można niwelować wybijakiem pneumatycznym poprzez wyciągnięcie wgniecenia. Cynowanie samochodu wymaga jednak precyzji i doświadczenia oraz poświęcenia znacznej ilości czasu. Z tego względu tę metodę pracy najczęściej stosuje się w remontach samochodów zabytkowych, klasykach motoryzacji.
Naprawa karoserii auta cyną należy do klasycznych technik blacharskich. Polega na pokryciu powierzchni blachy płynną cyną, co wymaga użycia właściwych narzędzi, palnika oraz pasty do cynowania. Przydatne są również heble blacharskie, które służą do obróbki cyny po procesie cynowania karoserii. Hebla można również użyć np. do uwidocznienia dołków i wgłębień karoserii, aby móc wyraźniej zobaczyć, gdzie jeszcze uszkodzenia w karoserii wymagają wyciągnięcia do równej płaszczyzny. By tego dokonać, należy nanieść na karoserię odpowiedni preparat w postaci czarnego proszku, a następnie przetrzeć powierzchnię heblem. Po przetarciu heblem uwidaczniają się nawet minimalne wgłębienia w karoserii, które po takiej procedurze znacznie łatwiej wychwycić i usunąć.
Do cynowania używa się również tarników tytanowych do cyny, szpachelek drewnianych i wosku do ich impregnacji. W naszym sklepie dostaniesz także samą cynę w pojedynczych laskach walcowanych o objętości 280 g lub w zestawie liczącym 4 laski tj. ok. 1,12 kg oraz wszystkie inne potrzebne materiały. Przygotowaliśmy również kompletne zestawy do cynowania karoserii samochodowych, które zawierają elementy umożliwiające cynowanie poziomych i pionowych powierzchni.
Warto wiedzieć, że zabezpieczenie auta za pomocą cyny można uzyskać już po nałożeniu pierwszej warstwy produktu. Jest to tzw. pobielenie pastą do cynowania. Następnie po zebraniu/przetarciu pobielonej pasty można realizować  dalszą konserwację z użyciem cyny lub poprzestać na jednej warstwie.
Zobacz także: Podgrzewanie indukcyjne